Минали и предстоящи събития
11.00ч. – 11.40ч./в Културен център/ – интерактивна ситуация „Пролетни празници“, с участие на Татяна Димитрова, гл. уредник в Исторически музей, Харманли.
12.20 – 14.30 ч. - Педагогически форум «Гражданското образование в съвременната мултикултурна среда» с водещ- проф. Цонка Каснакова и участие на преподаватели и студенти от Педагогически факултет при Тракийски университет, гр. Стара Загора.
16.00 ч., в ИМ, Харманли ще бъде открита изложба на тема: "Българката - пазителка на традициите: Лазаровден, Цветница, Великден и Гергьовден".
На 24 април, от 16.00 ч., в ИМ Харманли ще бъде открита новата експозиция в отдел Археология, включваща археологически материали от проучвания със спасителен характер във връзка с изграждането на АМ Марица и ЖП линията Пловдив-Свиленград-Турска граница, провеждани от 1993-2014 г.
Ще бъде показано съкровището от с. Йерусалимово, съдържащо 130 монети от различни епохи: от IV в. пр. Хр. до XV сл. ХР. Съкровището е в Историческия музей, благодарение на съдействието на община Харманли, само от няколко дни.
Не са показвани до сега и колективната монетна находка, състояща се от сребърни монети, открита при с. Преславец, отнасяща се към периода II-III в., археологически материали от с. Константиново; култови предмети от къснонеолитното селище при гр. Харманли; материали от проучванията в м. Шиханов бряг и Обект №12 при град Харманли; ранновизантийската крепост Кастра Рубра.
180 години от рождението на Васил Левски - Апостола на българската свобода
Гостуваща изложба от НМ "Васил Левски" - Карлово, под наслов:
"Всичко, каквото съм сторил, сторих го за Отечеството"
Откриване: 18.07.2017 г., 17.00 ч. , зала за временни експозиции
Исторически музей - Харманли
"АЗ ОБИЧАМ ХАРМАНЛИ" - ИГРИ И ЗАБЛЕНИЯ ЗА ДЕЦА И УЧЕНИЦИ
10.00 ч. - местността "Трифона"
"АЗ ОБИЧАМ ХАРМАНЛИ" - ИГРИ И ЗАБЛЕНИЯ ЗА ДЕЦА И УЧЕНИЦИ
10.00 ч. - местността "ГЕРГАНИНА ЧЕШМА"
16.00 ч., в ИМ, гр. Харманли ще бъде открита временна изложба на тема: "Съединението и Независимостта на България"
зала за временни изложби, етаж 1
Уважаеми граждани и гости на град Харманли!
На 28.09.2017 г., от 16.00 ч., Исторически музей, гр. Харманли открива временна изложба на тема: „Бит и занаяти в Харманли и региона” – зала за временни изложби, източно крило, I-ви етаж.
Една прекрасна възможност да „надникнем” в живота на нашите прадеди, да усетим дъха на тяхното всекидневие.
Заповядайте!
ИЕФЕМ - БАН, ОБЩИНА СВИЛЕНГРАД И ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - СВИЛЕНГРАД организираха поредната конференция.
Исторически музей - Харманли представи "Градът на Белоногата" с три научни изследвания:
проф. д-р Цонка Каснакова- "Харманли като занаятчийски и търговски център (XVI - XIX в.)
Татяна Димитрова - "Копринени нишки от Харманлийско"
Ирина Атанасова - "Карабаа или Кара-аба? Разсъждения около названието на есенния харманлийски панаир"
Безвъзмездна финансова помощ, в размер на 387 739 лева, ще получи Община Харманли за цялостен ремонт на Историческия музей в града. Договорът е официално подписан с ДФЗ от Кмета Мария Киркова.
Предстои основен ремонт, реконструкция, консервация и реставрация на музейната сграда. Предвижда се още изграждане на платформа за придвижване на хора с увреждания и закупуване на оборудване за дейността на Музея.
Да ни е честито!
ЩАСТЛИВА И УСПЕШНА 2018 ГОДИНА!
ЗДРАВЕ, КЪСМЕТ И БЛАГОДЕНСТВИЕ!
Уважаеми граждани и гости на град Харманли!
Свободата на един народ определя неговата съдба, неговите перспективи. Нашата българска свобода става реалност преди 140 години, благодарение на руските освободители и на активното участие на хиляди българи.
Да отдадем почит, да уважим и благодарим на героите – ние, живите днес!
На 17.01.2018 г., от 16.00 ч., Исторически музей, гр. Харманли открива временна изложба на тема: „Освобождението на Харманли и региона през 1878 г.” – зала № 1-Б, западно крило, II-ри етаж.
Заповядайте!
17.00 ч., в Културен център - гр. Харманли се организира тържество, с участие на ученици от ОУ "И. Вазов" и СУ "Н. Рилски". Организатори: Община Харманли, Исторически музей и Общински комитет "В. Левски".
На 07.03. 2018 г., от 16.00 ч., в зала за временни изложби - I-ви етаж, източно крило на Историческия музей в гр. Харманли, ще бъде открита изложба "Накитите на българката през ХIII - ХХ век". Тя е посветена на 8-ми март - международен ден на жената.
16.00 ч., в Исторически музей - Харманли ще бъде открита изложба на тема: Банкноти и монети от миналото - "Като пет пари в кесия".
Уважаеми граждани и гости на гр. Харманли, заповядайте! Ще се насладите на красиви изображения и спомени.
Очакваме Ви!
На 19 май 2018 г. /събота/, от 17.00 до 22.00 ч., Историческият музей в гр. Харманли отваря широко врати за своите посетители!
Очакват Ви интересни изложби и експозиции!
Вход свободен!
Заповядайте!
17.00 ч. Детска градина "Детски свят, ПГ ,, Калинка " изнесе своя първи урок по история в Историческия музей на град Харманли и децата заслужено получиха своите свидетелсва за завършване на Детската градина ! На добър час и успех , деца !
11.00 ч. в ИМ - Харманли, пред ученици и други гости, етнологът Татяна Димитрова ще сподели поверия и забрани, ще представи ритуални действия свързани с празника Еньовден.
Кратката разходка из близкия красив парк "Димана Данева" ще даде възможност за разпознаване на някои билки в природна среда.
Любители на хилядолетни традиции по нашите земи, ЗАПОВЯДАЙТЕ В ИСТОРИЧЕСКИЯ МУЗЕЙ!
От 25.07.2018 г. Исторически музей, гр. Харманли ще е затворен за посещения, поради ремонт на сградата.
Проект "Основен ремонт, реконструкция, реставрация и консервация на Исторически музей - Харманли", в УПИ III, кв. 159 Б
Договор № 26/07/2/0/0022
17.30 ч. - откриване - изложбена зала на Културен център - Харманли
Исторически музей, гр. Харманли и Община Харманли канят всички жители и гости на града на откриването на фотоизложбата, подготвена от Регионален исторически музей, гр. Смолян и предоставена временно на ИМ - Харманли.
Заповядайте!
17.30 ч., в Културен център - Харманли, Исторически музей и Община Харманли откриват временна изложба, посветена на 133 - годишнината от Съединението.
На 6септември 1885 година българският народ осъществява една от своите най-съкровени мечти - национално единение. Първоначално съединистката идея предвижда това да стане в голяма част от етническите български земи, но поради неподходящата международна обстановка, реално се обединяват само Северна /Княжество България/ и Южна България /Източна Румелия/. И всичко това става само с българско участие. Българският дух и сила побеждават всичко, което се изправи срещу тях.
Победата налага признаване на Съединението.
Нека си припомним и поклоним пред героизма на храбрите български лъвове!
Тракийски университет, Стара Загора заедно с над 300 европейски университета, за пореден път ще бъде организатор на Европейската нощ на учените 2018. Събитията ще се провеждат на 28.09.2018 г. в различни градове и държави. Исторически музей - Харманли е участник в международната инициатива.
Имаме удоволствието да Ви поканим да участвате в дейностите, организирани от Исторически музей - Харманли, на 28.09.2018 г., от 17.00 до 20.00 ч.
Място за забавленията и нови познания: Ротондата пред Исторически музей - Харманли.
17.00 ч. - откриване, в изложбената зала на Културен център - Харманли
Уважаеми жители и гости на гр. Харманли, заповядайте!
Тема: "Музейно дело, проучвания и иновации".
10.00 ч. - откриване, в конферентната зала на Културен център - Харманли.
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК, БУДИТЕЛИ НАРОДНИ!
Нека пазим и предаваме на поколенията българското!
На 16 януари 2019 г., от 16.00 ч., в изложбена зала на Културен център, гр. Харманли ще бъде открита гостуваща от РИМ - Хасково, временна изложба.
Тя представя героизма на хасковските полкове през Първата световна война - Десети пехотен родопски полк /Хасково/, Тридесети пехотен шейновски полк /Харманли/ и Шести конен полк /Симеоновград/.
Изложбата ще остане в града ни до 30 януари т.г.
Време е за родолюбие!
Заповядайте!
На 17 януари 2019 г., от 11.00 ч., в Актовата зала на Средно училище "Н. Рилски", гр. Харманли ще бъде открита временна изложба, подготвена от ИМ - Харманли.
Изложбата е посветена на 141 години от Освобождението на града ни.
На 11 април 2019 г., 17.30 ч., в Културен център, гр. Харманли ще се открие временна изложба, на тема: "Традиционното народно облекло в Харманли и региона".
На специално дефиле, ученици от училищата на Община Харманли ще представят традиционни носии "от сандъка на баба".
Каним всички жители и гости на гр. Харманли, заповядайте!
На 22 април 2019 г., Историческият музей в гр. Харманли предлага на любителите на културно-историческото наследство нова изложба. Надяваме се, че ще изпитате истинска естетическа наслада и ще обогатите представите си за археологическото наследство на региона.
Откриването ще бъде в 17.30 ч., малката зала на Културния център.
Каним всички жители и гости на гр. Харманли!
Исторически музей, гр. Харманли пожелава на всички приятели и съмишленици Светли и благословени Великденски празници!
Историческият музей в Харманли организира поредно участие в Европейската нощ на музеите.
По изключение, заради текущия ремонт в сградата ни, нощта ще се проведе в Културния център на града, от 18.00 до 22.00 ч.
В началото ще бъде открита фотоизложба на тема: "Харманли в пътеписите и пресата (XVI - първ пол. на XX в.)"
Заповядайте!
Двете най-български събития в Новата ни история - Съединението на Княжество България с Източна Румелия и Независимостта на България.
Двете дати са от първостепенно значение в стремежа на българите за национално обединение.
В съединисткото движение активно участва и Харманли, под ръководството на местния комитет и неговия водач Нешо Брайков.
Чрез 35-те си пана, изложбата представя двете върхови политически и дипломатически събития от следосвобожденската ни история, завършили с пълен успех за българската международна политика.
Каним всички жители и гости на гр. Харманли да посетят изложбата, експонирана в изложбената зала на Културен център - Харманли!
Откриване: 05.09.2019 г., от 17.30 ч.
На 18 януари 2021 г., от 13.00 ч., в стъклена зала № 1, ет. I на ИМ, се открива временна изложба, посветена на 143 години от освобождението на Харманли. Изложбата може да бъде посетена при спазване на епидемологичните изисквания до 5 март 2021 г.
Откриване 5 март 2021 г. от 11:00 часа Исторически музей-Харманли
Община Харманли и Исторически музей - гр. Хармнали Ви канят на откриване на изложби:
"Семейното огнище" и "Градския бит Хармнали от края на XIX век до средата на XX век"
Откриване : 20.05.2021 г. от 17:30 часа
Място : Исторически музей - гр. Харманли.
От паланката до града. Развитието на Харманли от нач. на XVI в. до кр. на XX в.
Откриване: 24.06.2021 г., от 16.30 ч., II етаж, зап. крило, зали "Нова и най-нова история".
Каним всички жители и гости на града да посетят обновеният ни музей!
Добре дошли на гостите на СУ "Н. Рилски", гр. Харманли от Второ ОУ "Гоце Делчев" и
Трето ОУ "Бр. Миладинови" от гр. Гоце Делчев, по проект "Иновации в действие".
Имаше много споделени емоции в обновените зали на Исторически музей, гр. Харманли.
На 3 юли, от 19.00 ч. до 23.00 ч., в сградата на Историческия музей
Община Харманли и Историческият музей организират за поредна година Европейска нощ на музеите.
Каним всички жители и гости на града да посетят обновените експозиционни зали и да се забавляват
в историческите работилници!
от 20.00 ч., официално откриване на възстановения сводест мост
По проект СВ005.2.21.123 на община Харманли, съфинансиран от
Европейския съюз чрез програмата ИНТЕРРЕГ - ИПП за трансгранично сътрудничество БЪЛГАРИЯ - ТУРЦИЯ
16.30 ч., I-ви етаж на Историческия музей, ще бъде открита временна изложба с
презентация, посветена на 136 години от Съединението на Княжество България с Източна
Румелия и 113 години от обявяване Независимостта на Царство България.
Каним всички жители и гости на гр. харманли да се заредят с истинско родолюбие!
Носенето на защитна маска е задължително!
Вход свободен!
Откриване: 17.01.2022 г., 16.30 ч.
ИМ, зала за временни изложби, ет. I
Празнична обредност: от Лазаровден до Гергьовден
Място: Исторически музей, ет. 2, източно крило
Тракийска шевица
Място: Ротондата пред Историческия музей
Организатор: Община Харманли
Лицата на разнообразието
по проект на Нов български университет и MATILDE
ръководител от българска страна- проф. Ана Кръстева
На 14 май, т. г., Историческият музей в гр. Харманли отново е съпричастен към Европейската нощ на музеите и галериите.
Вратите са широко отворени за малки и големи любители на културноисторическото наследство на нашия край.
18.00 ч. - откриване на гостуваща изложба от гр Пловдив: Епископската базилика и римското мозаечно наследство на Филипопол.
18.30 - 20.30 ч.- музейни работилници за деца и възрастни.
Всички изложбени зали са пълни и ви очакват с полъха на археологията, историята и етнографията,
от 18.00 до 22.00 ч.
Вход свободен
Уважаеми жители и гости на гр. Харманли,
Имаме удоволствието да ви поканим на откриването на гостуваща изложба от
Националния музей по образование, гр. Габрово на тема:
"ЕДНО МЯСТО ЗА ВСЯКО НЕЩО И ВСЯКО НЕЩО НА МЯСТОТО СИ".
Откриване: 1 септември/четвъртък/, 2022 г., от 16.30 ч., в залата за временни изложби,
I –ви ет. на Исторически музей - Харманли.
Изложбата ще бъде на разположение до края на октомври 2022 г.
Заповядайте!
Вход свободен!
Уважаеми жители и гости на гр. Харманли,
на 05.09.2022 г., от 16.30 ч. в Исторически музей – Харманли, нова зала, източно крило, откриваме временна изложба, посветена на Съединението и Независимостта, на тема:
"Сан-Стефанският идеал и борбата за национално обединение на харманлийци - 1885/1908".
Изложбата ще е на разположение до края м. септември, т.г.
Заповядайте!
Вход свободен!
Национален проект „Аз съм Българка!“ – III част ще бъде представен в Харманли по време на традиционния есенен панаир „Карабаа“.
На 4 октомври 2022 година от 16:30 часа по време на традиционния есенен панаир „Карабаа“, официално ще бъде представена третата част от проекта във фотоизложба на габровския фотограф Радослав Първанов.
Поводът, освен традиционните есенни празници в Харманли, е и датата 4 октомври, която се смята за рожден ден на Национален проект „Аз съм Българка!“ през 2014 година.
Акцентът в това представяне ще е родената в Харманли Лора Колева, фолклорен модел в III-та и IV-та част на Национален проект „Аз съм Българка!“. Отдала себе си и своят живот на българските народни танци, Лора е един прекрасен пример, как можем да живеем с българските традиции и ценности в съвремието. Тя участва в третата част на проекта в сюжетите „Изворът на Белоногата“, „На хрускалива пита в Харманли“ и „Свиленград – наследство край границата“.
ЗАПОВЯДАЙТЕ НА 4 ОКТОМВРИ, 16:30 ЧАСА, ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ-ХАРМАНЛИ! ВХОД СВОБОДЕН!
Група ,,Калинка" от
ДГ Детски свят представи в Исторически музей-Харманли
,,Приказка за питката ".
На специално подготвен декор от уредника Татяна Димитрова децата разказаха за пътя на хляба от нивата до трапезата.
Ученици от ОУ "Иван Вазов" в Исторически музей-Харманли.
В музея учениците се запознаха с понятията за минало и източниците за неговото изучаване
Как се реконструира миналото по оставените от човечеството материални и писмени източници
Запознаха се с най-древните обитатели на днешните български земи.
Добиха представа и за важната роля на музеите за съхраняване на източниците от миналото
На 17 януари, от 16:30 часа ще бъде открита временна изложба в Исторически музей Харманли на тема:
„Освобождението на Харманли и региона през януари 1878 година“
ЗАПОВЯДАЙТЕ!
ВХОД СВОБОДЕН!
11.00 ч. - поднасяне на цветя пред Руския паметник
150 години памет за Апостола на Българската Свобода – Васил Иванов Кунчев
Среща – Да поговорим за Апостола
150 години – мъка, болка и тъга, пораждаща сияйна гордост у всеки българин, независимо от това, къде се намира.
Търсим те, Апостоле! Всеки във себе си и във своето време – цели век и половина.
И днес, отново говорим за теб, за всеотдайността ти към Род и Родина, за Българското верую у всеки от нас – малки и големи.
Скъпи гости на нашата среща са почитаемите проф. д-р Пламен Митев, историк и преподавател в Софийски университет „Св. Климент Охридски”, проф. д-р Пламен Павлов, историк и преподавател във Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий” и д-р Милен Врабевски – един от най-успешните български иноватори, предприемачи и лидери на мнение в наши дни, воден от мотото, че най-добрият начин да предскажеш бъдещето е да го създадеш сам. Той е основател на Фондация Българска Памет. Наследник е на хаджи Станьо Врабевски - председател на Революционния комитет в Тетевен, основан от Васил Левски.
Трескава беше подготовката за срещата. Пишеха се есета и стихотворения от малки и големи, рисуваха и моделираха, състезаваха се за „лъвски скок”, направиха се презентации, дори от децата от детските градини. Община Харманли живееше с мисъл и сърце за Васил Левски…
Ти си жив, Апостоле – в нас и с нас, навеки!
ОТКРИВАНЕ: 09.03.2023 г. ОТ 16:30 ЧАСА
МЯСТО: ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ-ХАРМАНЛИ
Изложбата “|Пъстър свят” показва шевиците в харманлийско: по ризи, престилки, сукмани, различни видове кърпи, колани и др. Такива, каквито са запазени в ИМ-Харманли. Те са най-красивата част от фолклорната ни носия. В тях е вложена сила, послание, защита.
Дори и в най-тежките си времена българката не престава да украсява дрехите си с шевици. Те показват нейните умения и сръчност. Чрез тях разказва за самата себе си, чрез символи и цветове. Нейните багри са магия, отразяваща цялата и душевност.
Днес, българската шевица се завръща. Всекидневно я срещаме по дрехи, сувенири, накити и др. Това показва, че все повече хора търсят своите корени.
Откриване: 16.30 ч. в Исторически музей - Харманли
В НОЩТА НА МУЗЕИТЕ БЪДЕТЕ НАШИ ГОСТИ
Европейска нощ на музеите 2023 г.
ПРОГРАМА
от 18.00 до 23.00 ч.
„55 години музейно дело в Харманли“;
„Археологическото наследство на Харманли и региона“;
„Семейното огнище”, „Градския бит в Харманли от края на XIX в. до средата на ХХ век”;
„От паланката до града. Развитието на Харманли от нач. на XVI до края на ХХ в.“
Специално събитие:
„Книжовността - таз сила, дето във душите грей“ – работилница с изложба посветена на 24 май (период на работа 13 – 22 май);
Ателиета от 18.00 до 21.00 ч.:
Древни символи и знаци – рисуване на знаци от тракийски съдове върху специално подготвени листи/фрагменти;
Парички от древността – запознаване с монетите от древността и пресъздаване на собствена монета;
Бродиране;
Нарисувай шевица;
Тъкане на керемида;
Низане на мъниста.
Игри:
Търсачи на съкровища – търсене на съкровища в археологическата експозиция.
„Културното наследство на моя роден град“;
„Отгатки на загадки“ – думи-ребуси, които да се открият в изложбите в музея.
Име на филиал: Музейна сбирка – с. Орешец, филиал на ИМ - Харманли
Адрес: с. Орешец – кметство, община Харманли
Часове със свободен достъп на 13 май: от 19.00 до 21.00 часа;
Име на изложба: „Бит и култура на с. Орешец“;
Ателие „Научи ме, бабо, да плета!“ от 19.00 до 20.00 часа
Презентация „Паметта за Съединението и Независимостта на България.
Материалният израз на паметта на поколенията“
Направена по повод годишнината на две от най-значимите за нашата история събития – Съединението на Източна Румелия с Княжество България (1885) и провъзгласяване Независимостта на България (1908). В презентацията са представени част от паметниците свързани с лицата, събитията и местата за Съединение и Независимостта на България. Една част от тях са пряко свързани със събитията, други са знак на почит и помен от дистанцията на времето. А трети са място на преклонение и признателност. Паметниците, по своето предназначение не носят едностранчив смисъл, а напротив – те могат да бъдат място, което носи и пази спомен за събитие/я и личност/,и косвено свързани с повода за издигането на паметника (или паметния знак).
Презентацията ще бъде представена на 04.09.2023 г. в Мултимедийната зала на Исторически музей –Харманли от 16,30 ч.
Вход Свободен.
„НА ХАРМАНА“ В ХАРМАНЛИ – ДОКОСВАНЕ ДО БЪЛГАРСКОТО, ТРАДИЦИИТЕ И КОРЕНИТЕ НИ
09.00 ч.- 22.00 ч.
Приготвяне на място и презентиране на традиционни и специфични за района храни, възможности за дегустация.
Представяне на вина от местни изби.
Образователна програма. Инициативата е по НП "Хубаво е в детската градина"
На 16.10.2023 г., децата от група "Калинка", с учители Мария Димитрова и Саня Янакиева, от Детска градина „Детски свят” – Харманли,
се запознаха, с традициите в народните занаяти, развивани в Харманли и региона.
В етнографския отдел на Историческия музей в града всичко „оживя”. Чрез интересната, диалогична беседа-разговор
на главен уредник Татяна Димитрова, децата съпреживяха трудовото всекидневие на хората преди почти век.
Денят на народните будители се празнува у нас официално от 1922 г. Тогавашният министър на Народното просвещение - Стоян Омарчевски внася предложение в Министерския съвет 1 ноември да бъде определен за Ден на българските народни будители.
По стар стил, 1 ноември е 19 октомври, денят, в който Българската православна църква почита Св. Иван Рилски Чудотворец, считан за небесен покровител на българския народ и държава, образец на всеотдайност, безсребърничество, любов към ближния и към Отечеството.
По повод Деня на народните будители и 150-годишнината от първото издаване на Славейковата поема "Извора на Белоногата" Исторически музей-Харманли представя изложба, посветена на един от най-големите привърженици на каузата, че изворът на Гергана се намира при Харманли, на човека посветил живота си в доказване на нейната истинност и историческо местоположение, основоположникът на музейното дело в Харманли, представянето и изследването на неговото минало.
В изложбата е представен огромния му труд в търсене на истината за Извора на Белоногата, както и архивът на един живот, посветен на културно-историческото минало на Харманли и региона.
Изложбата ще бъде открита на 1 ноември 2023 г., от 11.30 ч.,
в Исторически музей - Харманли.
Вход - Свободен!
Заповядайте!
Изложбата ще бъде открита на 22 ноември 2023 г., от 11.30 ч., в Исторически музей - Харманли.
Вход - Свободен!
Заповядайте!
ИЗЛОЖБАТА „Монетни съкровища?“ представя шест монетни находки, датиращи от IV в. пр. Хр. до XIII в. сл. Хр. Това са колективни находки с монети, които се съхраняват в Нумизматичния кабинет на Исторически музей-Харманли, придобити като дарения, откупки или от археологически проучвания. Ценните експонати изработени от мед, бронз, сребро и злато произхождат от землищата на селата Хисар (общ. Кърджали), Йерусалимово (общ. Любимец), Браница, Преславец и Изворово (общ. Харманли). В изложбата са експонирани 238 антични, римски императорски, византийски емисии монети.
Откриване: 11.30 ч., Исторически музей - Харманли, зала за временни изложби, I-ви етаж
Рождествените празници! Пъстри, красиви, тайнствени!
Ражда се Божият син – надеждата, вярата и мъдростта!
Домът, облеклото, храната – всичко е най-празнично и ведро, защото очакваната нощ е свята и чиста.
Какво е правила и прави българката, в подготовката за коледните празници?
Да надникнем в Исторически музей – Харманли и в подготвената за целта изложбена зала!
Изложбата „ Пъргава и сръчна” показва мястото и ролята на жената в коледните празници. Тя е тази, която пази, чест и достойнство, предава от поколения на поколения традиции и обичаи. Спазват се редица обредни практики, за да се подсигури семейното благоденствие. Облеклото е натоварено с дълбока символика и невероятна красота. Подготовката за празника и трапезата са особено важни за бъдещата година на семейството. Приключва един годишен цикъл и започва нов. Поради това празниците, които предстоят изобилстват от гадания и предсказания, пожелания и благословии.
Семейните традиции са основните пазители на дух, история, вярвания, очаквания и надежди. Те укрепват семейните връзки и отношения. Чрез тях може да се възпитава, защото имат голяма сила на въздействие. Ролята на жената тук е голяма. Думата „традиция“ идва от латински език и означава предаване във времето. Като се пази и продължава традицията, се запазва и връзката между поколенията.
Вход: свободен
По повод Националния празник на България - 3 март в Исторически музей-Харманли гостува дигиталната изложба „Освобождението. Военните кореспонденти изпращат …“ на Регионален исторически музей „Д-р Симеон Табаков“ – гр. Сливен
Първо представяне: 28.02.2024 г., 16.30 ч., ИМ - Харманли, мултимедийна зала.
Поради характера ѝ, и по предпочитание, тя може да бъде представена и в училищата на Харманли и региона.
Вход свободен!
ПОКАНА
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ЗА УЧЕНИЦИ
НЕПОЗНАТИТЕ ДУМИ ОТ МИНАЛОТО
27,28,29 МАРТ 2024 г.
ВХОД СВОБОДЕН! САМО С ПРЕДВАРИТЕЛНО ЗАПИСВАНЕ!
ТЕЛ:0373/87992
EMAIL: obimh@abv.bg
ПО ПОВОД ПРАЗНИКА НА ГРАД ХАРМАНЛИ - ОБЩИНА ХАРМАНЛИ И ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ-ХАРМАНЛИ ОРГАНИЗИРАТ ИЗЛОЖБА "МАГИЯТА НА ХЛЯБА"
ОТКРИВАНЕ: 15.04.2024 г. ОТ 11.30 ч.
ВХОД СВОБОДЕН!
Хлябът е дар от Бог! Свещен е за всеки човек, семейство, род. Без него не минава нито делник, нито празник. С хляб започва и свършва земният път на човека. С хляб са белязани основните моменти от живота.
Магията започва още със сеитбата на зърното и продължава до направата на хляба. Всекидневни и обредни, кръгли, зооморфни, сплетени те са радост, мъка и надежда. Освен основна храна са молба, молитва и жертва. Хлябът е живот. На трапезата всеки получава своето парче хляб и трябва да го приеме, защото това е неговият късмет.
ЕВРОПЕЙСКА НОЩ В ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ХАРМАНЛИ
НАЧАЛО: 18.00 ч.
КРАЙ: 23.00 ч.
БЛАГОДАРИМ НА ВСИЧКИ ГОСТИ
Откриване: 11.30 ч.
Място: Исторически музей - Харманли, зала за временни изложби, ет.1
Изложбата „Непоказани археологически открития от региона“ представя археологически находки от I хил. пр. Хр. до IX век. В изложбата са включени предмети от района на Симеоновград, открити по време на спасителни археологически проучвания по ж.п. линията Пловдив-Свиленград, с ръководители проф. д-р Анелия Божкова и гл. ас. д-р Яна Мутафчиева, както и предмети от археологически разкопки на крепостта Кастра Рубра при с. Изворово, с ръководител проф. д-р Борис Борисов. Артефактите свързани с древнитете тракийски ритуали са показани чрез миниатюрните керамични съдове и фигурки. Керамиката от крепостта Кастра Рубра е представена от гърнета, паници, кани, стомни, плоскодънни амфори, в която са смесени както византийски, така и български традиции.
Заповядайте!
Вход свободен за деня на откриването!
НА 7.09 (СЪБОТА) МУЗЕЯТ ЩЕ РАБОТИ,
МОЖЕ ДА НИ ОТКРИЕТЕ И "НА ХАРМАНА" И ДА СИ ЗАКУПИТЕ ОТ НАШИТЕ ИЗДАНИЯ!
ЗА ВСИЧКИ ДЕЦА, КОИТО ИМАТ ЖЕЛАНИЕ, СМЕ ПОДГОТВИЛИ И РАБОТИЛНИЦА! ОЧАКВАМЕ ВИ "НА ХАРМАНА"!
ПОКАНА
За да почетем две от най-специалните събития от нашата история – Съединението на Княжество България с Източна Румелия и провъзгласяването на Независимостта на Царство България, в Исторически музей-Харманли ще представим презентация, посветена на тях под заглавие „Лудите, лудите – те да са живи!“ Героите на Съединението и Независимостта на България.
С нея ще представим познати и непознати герои, участници в националноосвободителните борби, опълченци от Освободителната война (1877-1878) и личности, закърмени с освободителния дух, които както и през Априлското въстание се отдават изцяло на каузата за Обединена България, всеки допринасяйки с дейността си за осъществяването ѝ.
И както Априлското въстание, Съединението и Независимостта са реализирани без външна помощ, изнесени върху плещите на непримиримите стремежи към свобода и обединение. Тя ще проследи и представи онези фактори, които са основата за осъществяването на тези две каузи.
Презентацията ще се представи на 18 септември /сряда/ от 13,30 ч в Исторически музей – Харманли. По предварителна уговорка за ден и час, тя може да бъде презентирана и до 20 септември /петък/ в Историческия музей.
Вход свободен! Заповядайте!
Откриване: 11.30 ч., в зала за временни изложби, ет.1 - ИМ - Харманли
Заповядайте, за да се потопим заедно в магията и красотата на народните престилки от района на Харманли.
Да си спомним за сръчните ръце на нашите майки, баби и прабаби, за тяхното богато въображение и сръчност.
Вход - свободен в деня на откриването!
Откриване: 05.11.2024 г. /вторник/, от 11,30 ч.
Исторически музей - Харманли, зала за временни изложби, ет.1
Изложбата може да бъде посетена до 20 декември 2024 г.
ВХОД СВОБОДЕН САМО В ДЕНЯ НА ИЗЛОЖБАТА!
Исторически музей – Харманли организира изложба, посветена на дарителите си. Дарителството и будителството са обвързани с дейност в полза на българския народ и съхраняването и опазването на неговата културна памет, запазването му като национално самосъзнание. С такива благородни подбуди дарители на музея предоставят частица от културно-историческото наследство и историческа памет на своя роден край, на своя род. В изложбата са представени многообразие от дарени движими културни ценности, които показват всеобхватността на битуването на гражданина от Харманли. Всяка ценност носи със себе си паметта на своя притежател, а дарителят от своя страна споделя тази памет със света около него и останалия свят.
Откриване: 11.30 ч., зала за временни изложби, ет.1
Излезлите от обращение книжни пари имат голямо културно-историческо значение. Те се променят така, както се променя във времето и българската държава, и са точни свидетели за фисансово-икономическото състояние за времето, когато са били в обръщение. Те са произведения на изкуството, особено красиви, когато са запазени. Банкнотите носят характерни белези на българската култура, защото мотивите върху тях са свързани с нашия бит, нашата народност.
В изложбата „За българския лев накратко“ са представени банкноти от Княжество България, Царство България и Народна Република България. Най-ранната емисия от фонда на музея са т. нар. „орловки“ от 1903 г., отпечатани в Санкт Петербург, Русия.
Първите български банкноти са пуснати в разпространение от септември 1885 г., а налагането им като заместител на металните пари се оказва сравнително бавен процес, който продължава до началото на XX век. Населението посреща новите пари с нескрито недоверие и бързо ги връща в банката срещу равностойността им в злато и сребро. В своята история БНБ е печатала своите банкноти в Русия, Германия, САЩ, Великобритания, както и в бившата „Държавна печатница“ в София.
По повод 147-годишнината от Освобождението на град Харманли и на България, в Исторически музей – Харманли ще гостува изложбата „Пътят на свободата от Шипка до Сан Стефано“ на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“. Тя ще може да бъде разгледана в периода от 16 януари до 7 март 2025 г.
Изложбата е създадена във връзка със 140 годишнината от подписването на Сан Стефанския мирен договор и в нея посредством фототабла са представени едни от най-важните сражения по време на Руско-турската война (1877-1878), довели до подписването на предварителния мирен договор в градчето Сан Стефано.
Изложбата представя августовските боеве за Шипка, проследява внезапната турска атака през септември, Зимното шипченско стоене, падането на Плевен и всеобщото настъпление на руската армия, завършило с достигането на руската армия пред стените на Цариград и подписването на мирен договор, с който се възстановява българската държава.
В изложбата също са представени и движими културни ценности свързани с периода като картички, които съдържат ликовете на генералите, литографии на някои от ключовите събития от войната и юбилейни монети, пощенски марки, издадени по повод 140-годишнината от Руско-турската война, оръжия от периода. Особено интересен и ценен експонат в изложбата е семейният печат на граф Игнатиев.
Откриване: 16.01.2025 г., 11.30 ч., зала за временни изложби, I-ви ет., ИМ
ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ-ХАРМАНЛИ ОРГАНИЗИРА ЛЕКЦИЯ-ПРЕЗЕНТАЦИЯ ЗА УЧЕНИЦИ НА ТЕМА:
"КАКВО ИМА ПОД КРАКАТА ТИ?"
ДАТИ: 12,13,14 ФЕВРУАРИ 2025 г.
ВСИЧКИ КЛАСОВЕ, КОИТО ПРОЯВЯТ ИНТЕРЕС МОЖЕ ДА СЕ ЗАПИШАТ НА
0373/87992 ИЛИ
obimh@abv.bg
Идеята е на директора на Историческия музей проф. Цонка Каснакова. Целта е учениците от общинските училища да се запознаят с историческите места в региона.
Децата ще участват в поставянето на табели към обектите, а специалисти от музея ще им разкажат повече за всяко едно от местата.
Времето за провеждане на „ Урок по история“ ще се съгласува с директорите на училищата.
Това ще е един различен урок на открито, който ще помогне на децата и учениците да опознаят по-добре родния си край.
Ако управлявате къща за гости, ресторант, занаятчийско ателие, ферма за местни продукти или друга туристическа услуга на територията на
Тракийски туристически район, заповядайте на информационна среща в град Харманли и разберете как DETOUR може да Ви помогне да развиете бизнеса си!
???? Кога? 18 март, 11:00 ч.
???? Къде? Културен център Харманли, заседателна зала
???? Какво е DETOUR?
Европейски проект, който Ви дава възможност да получите:
✅ Безплатни обучения и достъп до експерти
✅ Достъп до нови пазари и мрежа от устойчиви бизнеси в Европа
✅ Финансова подкрепа за част от участниците
Повече за проекта на сайта ни тук I Линк към събитието във Фейсбук
???? Резервирайте мястото си сега като изпратите имейл до: ttr@trakiatour.com
Откриване: 11.30 ч., ИМ - Харманли, зала за временни изложби, ет 1
Вълшебното ни минало е културно-историческото богатство, оставено за поколенията. Настоящата изложба дава възможност да се докоснем до малка част от него. Представени са женски носии, които са собственост на ИМ - Харманли и магическата сила на предметите, свързани с тях.
Показаните носии са с богата окраса и бродирани декорации. Погледне ли ги човек, веднага усеща красота, изящество, хармония. Някои от тях са били показвани в различни изложби, други не, а трети за кратко. В миналото, жената сама е изработвала дрехите си. Уменията й да преде и тъче, да плете и шие, са неизменна част от качествата й на добра стопанка, грижовна майка и съпруга. Обучението на малките момичета и приобщаването им към труда на жената започва в ранна възраст. Всяка майка трябва да се погрижи дъщерите й да овладеят техниките за изработка на платно, дрехи и др.
Магическото мислене е кодирано и в дрехите на хората от миналото. Всяка народна носия има своя уникален дизайн, който отразява историята и културата на своя регион. Носиите се отличават една от друга, но има един задължителен за всички елемент - бялата риза на жената и цветните шевици по нея, които играят защитна роля. Поставени са на строго определени места - на гърдите, на ръкавите и долу на полата, за да предпазват жената от зли сили, които атакуват детеродните ѝ способности. По стара българска традиция, докато са шиели и везали украсата по носиите, жените винаги са оставяли нещо незавършено по ризата, престилката и полата. Вярвали са, че това ги пази от злото.
Подобна роля играят и накитите. Наред с естествената си функция да украсяват, накитите според народната вяра, предпазват жената от вредното влияние на зли сили и лоши очи и затова играят важна роля в редица обичаи и обреди.
Много от предметите в бита се срещат в обреди и религиозни вярвания. В това число и тези, които се употребяват при направата на дрехите и тъканите. Това са вретено, мотовилка, чекрък, дарак, совалка, кросно, бърдо, ножици, станове и т. н.
Вход свободен, в деня на откриването.
Заповядайте!
Екипът на Исторически музей - Харманли Ви пожелава
СВЕТЛИ ВЕЛИКДЕНСКИ ПРАЗНИЦИ!
ЗДРАВЕ И БЛАГОСЛОВ!